Najvýhodnejšie možnosti kúrenia v rodinnom dome

Asi každý z vás chce kúriť efektívne a úsporne. Našťastie, aj výrobcovia vykurovacích telies si uvedomujú túto skutočnosť a prinášajú na trh modely, ktoré v sebe prepájajú výkon s rozumnou cenou a šetrnou prevádzkou. Ak sa aj vy chcete tešiť z nižších účtov za vykurovanie, mali by ste zvážiť nasledujúce možnosti.

Plynové kondenzačné kotly

Výkon – slušný, spotreba – malá, splodín – minimum. Presne tieto tri dôvody robia plynové kondenzačné kotly žiadaným produktom pre domácnosti. Tajomstvom ich úspechu je využívanie latentného úbytkového tepla, ktoré opäť spotrebujú. Áno, rozumiete správne. Plynové kondenzačné kotly sú totiž schopné opätovného využitia tepla na vykurovanie vášho interiéru. Eko nadšenci oceňujú, že tieto kotly dosahujú minimálne hodnoty CO2. A asi všetci majitelia plynových kondenzačných kotlov oceňujú ich dlhoročnú životnosť rátanú v desaťročiach. Ak k tomu pridáte jednoduchú údržbu aj obsluhu, malú inštalačnú plochu, flexibilné riešenie odvodu spalín… aj vy sa ešte čudujete, prečo nemáte v kotolni plynový kondenzačný kotol?

Najvýhodnejšie možnosti kúrenia v rodinnom dome

Tepelné čerpadlá

Moderné tepelné čerpadlá taktiež dokazujú, že výroba tepla môže byť na jednej strane účinná a na druhej strane ekologická. A opäť ušetríte. V čom je fígeľ tentokrát? Tepelné čerpadlá sú považované za najekologickejší spôsob výroby tepla, keďže využívajú energiu z prírodných zdrojov. K najžiadanejším patria tepelné čerpadlá zem – voda. Ako už názov napovedá, tepelná energia pochádza zo zeme. Následne sa prenesie do chladiva, ktoré sa odparí a stlačí prostredníctvom kompresora. Vznikne teplo, ktoré sa absorbuje v kondenzátore (výmenníku) a odtiaľ je odovzdávané do vášho vykurovacieho systému. Ide o dômyselne prepracovaný mechanizmus, ktorý navyše funguje mimoriadne ticho. Tepelné čerpadlá zaistia nielen teplý radiátor, ale aj vodu. Pridáme ešte jednu dobrú správu – v rámci štátnych dotačných programov zameraných na ekologické domácností je možné získať finančný príspevok na inštaláciu tepelných čerpadiel.

Podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie ponúka presnú a rýchlu reguláciu teploty. A keďže spadá do kategórie nízkoteplotných vykurovacích systémov, stáva sa dnes akýmsi štandardom nízkoenergetických domov, ale aj pri rekonštrukciách starších obytných nehnuteľností. Je potrebné zdôrazniť, že podlahové vykurovanie nie je len o príjemnom pocite nôh pri chodení. Teplo rovnomerne sála a postupne zohrieva najprv podlahu a potom steny. Až tak je na rade vzduch. To znamená, že teplo zbytočne neuniká von, ale dlhšie ostáva v interiéri. Či už stavíte na elektrické alebo infračervené vykurovanie, potešia vás nízke vstupné aj prevádzkové náklady. Podlahové vykurovanie navyše nevíri prach, čo ocení nejedná gazdinka či astmatik.

Solárne kolektory

Teplota na povrchu Slnka sa odhaduje na nejakých 5 500 °C. A to môžete perfektne využiť pre vykurovanie svojho domu (samozrejme, vám postačí iba nejakých 20 – 25 °C pre optimálne teplo). Stačí, ak si na strechu či fasádu necháte namontovať solárne kolektory. Využívajú energiu zo slnečných lúčov a pretransformujú ju na energiu, ktorou môžete vykurovať či ohrievať TÚV. Ekologicky a ekonomicky zmýšľajúce domácnosti jednohlasne volia solárne kolektory.

Nezabúdajte, že k príjemnému teplotnému komfortu neprispieva iba kúrenie, ale aj príjemné ochladenie, obzvlášť počas letných dní. Za zváženie určite stojí stropné chladenierekuperácia, ktorá zaistí zdravé a hygienické bývanie. Taktiež zabezpečí optimálnu vlhkosť, keďže interiér odvetrá.